Novinky z CZECHIA.COM

Zde naleznete souhrn novinek z CZECHIA.COM a od všech produktů internetové divize ZONER a.s.

Logo CZ.NIC již draží uvolněné domény

CZ.NIC již draží uvolněné domény

CZ.NIC od 16.5. provádí aukce domén určených ke smazání s koncovkou .cz. Jedná se o domény, které jejich původní držitelé neprodloužili a nyní by byly opět k dispozici pro registraci.

31. května 2024

Aukce se týká přednostního práva na registraci domény, nikoliv domény samotné. Vítěz aukce získává tzv. "první v řadě" na registraci domény u libovolného registrátora .cz domén. Registrace musí proběhnout do 7 dnů od konce aukce na doménový kontakt vítěze.

Domény do aukce se dostávají 2 měsíce po expiraci. Vyvolávací cena pro přednostní registraci je 100 Kč. Aukce probíhá online na platformě Aukce domén - CZ.NIC (https://aukce.nic.cz/).
Zapojení do aukce je snadné. Stačí se přihlásit ověřeným účtem MojeID do Doménového prohlížeče, vyhledat požadovanou doménu a nastavit maximální cenu, kterou jste ochotni za ni zaplatit. Systém pak za vás automaticky přihazuje až do dosažení vámi nastavené částky.

Co se děje s CZ doménou po expiraci

Konec životního cyklu domény CZ:

  • 30 dnů po expiraci stále funkční
  • 31. den po expiraci budou vyřazeny z DNS
  • 61. den po expiraci smazány
  • po smazání přejdou do čekání na aukci ve kterém budou 15 dní
  • pak bude 1 den v aukci, kde bude draženo přednostní právo k registraci
  • pokud není v aukci přednostní právo vydraženo, doména je uvolněna k běžné nové registraci
Co se děje s CZ doménou po expiraci

Jak probíhají aukce?

Domény jsou draženy 15 dní po připsání na seznam. Aukce vždy budou začínat ve 12:00 a standardně končit ve 21:00 stejného dne. V případě příhozu v posledních minutách se automaticky prodlužuje, dokud příhozy trvají, maximálně však do 9:00 následujícího dne.
Vyvolávací cena předkupního práva je stanovena na 100 Kč.

Když na doménu nikdo nepřihodí, bude uvolněna k běžné registraci.
Jako vítěz aukce máte na registraci domény (tedy na využití přednostního práva) 7 dní. Doménu si můžete registrovat u kteréhokoliv registrátora, ale vlastníkem musí být kontakt uvedený pod MojeID účtem, který jste použili při dražbě, jelikož samotné aukce se můžou účastnit pouze plně ověřené MojeId kontakty přes portál Doménového prohlížeče registru CZ.NIC.

V případě neúhrady ceny vydražitelem se doména opět vrací na čekací seznam, a pak jí proběhne nová aukce, které se původní vydražitel již nesmí účastnit. Nicméně toto prodlouží dobu očekávaného uvolnění k volné registraci.

Mohu u Czechia.com registrovat vydraženou doménu?

Pokud doménu na registru CZ.NIC vydražíte, můžete ji pak registrovat na svůj kontakt u Czechia.com, je k tomu dostupná zkrácená verze objednávky zde:
admin.czechia.com/aukce

Nejpopulárnější domény
169 Kč 204 Kč s DPH
159 Kč 192 Kč s DPH
299 Kč 362 Kč s DPH
269 Kč 325 Kč s DPH
69 Kč 83 Kč s DPH
1 199 Kč SLEVA 94 %
339 Kč 410 Kč s DPH
239 Kč 289 Kč s DPH
635 Kč SLEVA 62 %
239 Kč 289 Kč s DPH
589 Kč SLEVA 59 %
*cena na 1. rok registrace nové domény

Novinky a informace

Všechny novinky